Latest News

JUNIOR EUROPEAN CHAMPIONSHIPS REPORT

11th March 2016

Fihosy & Lloyd Reach Euro Champs Top 16

The 2016 Junior European Championships began in Novi Sad, Serbia on 5th March with three days of individual events followed by two days of team events.

Day One

Men’s Foil

Alexander Lloyd produced Great Britain’s best result finishing fifteenth.  He won four of his six first round matches which earned him a bye through the incomplete round of 128.  He went on to beat Galuashvili (GEO) 15-6 and then Matveev (RUS) 15-11 before going out 15-14 to Veitenheimer (GER).  Jai Birch, Daniel Kiss and Rajan Rai all went out in the round of 64.

Maximillien Chastanet (FRA) beat Andrzej Rzadkowski (POL) 15-11, in the gold medal match as Alexandre Ediri (FRA) shared the bronze medal position with Alessandro Gridelli (ITA).

GB placings: Lloyd 15, Birch 47, Rai 54= & Kiss 60.

Full individual results.

Women’s Sabre

Caitlin Maxwell was the best of the Brits in this event, finishing in the top 32.  One defeat from five in the first round earned her a bye through the incomplete round of 64.  She then lost 15-7 to Krueger (GER).  Kate Daykin also made the round of 32 before losing 15-10 Matuszak (POL).  Maria Chart went out in the round of 64 and Sarah-Jane Hampson did not do enough to get out of the poules.

It was a double gold medal for France on day one of the Junior championships as Manot Brunet beat Rebecca Gargano (ITA) 15-7 in the final.  Karolina Cieslar (POL) and Sofia Pozdniakova (RUS) picked up the bronze medals.

GB placings:  Maxwell 19, Daykin 28, Chart 44 & Hampson 47.

Full individual results.

Day Two

Men’s Epee

Harrison Nichols and Aml Sinclair both made the round of 32 of the individual men’s epee – representing Great Britain’s best results in this discipline.  Nichols won all six of his first round matches whilst Sinclair won four from six.  Nichols then beat Rebus (FRA) 15-14 before going out 15-10 to Metrailler (SUI).  Sinclair beat Jurka (CZE) 15-14 but then lost 15-13 to Staszulonek (POL).  Daniel McGlade did not do enough to make it out of the poules.

Gergely Siklosi (HUN) defetated Martin Rubes (CZE) 12-11 to take the gold medal whilst Valerio Cuomo (ITA) and Samuel Unterhauser (GER) picked up the bronze medals.

GB placings:  Nichols 18, Sinclair 28 & McGlade 85.

Full individual results.

Women’s Foil

A top sixteen finish for Ayesha Fihosy was Britain’s best result in this event.  She dropped two of her six first round fights, beat Derevyanko (UKR) 15-7 in the 64 and then Tsibirova (RUS) 15-14 in the 32.  Mesteri (HUN) ended her day in the 16 with a 15-6 victory.  Both Yvonne Chart and Katie Smith made the round of 32 and Jade Rowland made the 64.

Erica Cipressa (ITA) won the title beating Adelya Abdrakhmanova (RUS) 15-9 in the final.  Marta Martyanova (RUS) and Serena Rossini (ITA) won the bronze medals.

GB placings:  Fihosy 15, Chart 22, Smith 32 & Rowland 47.

Full individual results.

Day Three

Women’s Epee

There were jus two British entries for this event.  Both Danielle Lawson and Lydia Stanier made the top 32.  Lawson won four of her six first round fights and Stanier took three from six meaning they both had byes through the round of 128.  Lawson then beat Mateos (ESP) 15-13 before losing 15-9 to Brovko (UKR) whilst Stanier beat Riedmueller (GER) 15-14 before losing 15-10 to Obraztsova (RUS).

Nadine Stahlberg (GER) beat Roberta Marzani (ITA) 15-11 to secure the title as Vlada Kharkova (UKR) and Mariem Ngom (FRA) picked up the bronze medals.

GB placings:  Lawson 26 & Stanier 32.

Full individual results.

Men’s Sabre

Will Deary was Britain’s best performer in this event finishing in the top 32.  He won five of his six first round fights which earned him a bye through the incomplete round of 64.  He then lost 15-5 to Voronov (ISR).  Joshua Maxwell and Jonathan Webb both made the 64 but Simon Dacey did not do enough to make it through the poules stage.

Kostiantyn Voronov (ISR) went on to make the final which he lost 15-9 to Charles Colleau (FRA).  Mateusz Godlewski (POL) and Miklos Pech (HUN) picked up the bronze medals.

GB placings: Deary 18, Webb 36, Maxwell 44 & Dacey 48.

Full individual results.

Day Four

Men’s Team Epee

Twenty-three teams took part in this event including one from Great Britain.  Seeded twelfth the British team lost 45-34 to Belarus in the round of 32, thus finishing seventeenth.

Hungary beat France 37-36 to take the title and the Czech Republic beat Russia 43-37 to take home the bronze medal.

Full team results.

Men’s Team Foil

There were eighteen teams in this event and Great Britain ranked sixth had a bye through the round of 32.  They went on to beat Turkey 45-39 before losing 45-43 to France in the round of eight.  In the placings matches they lost 45-41 to Hungary before beating Germany by the same score to finish seventh.

Russia won the event, beating Italy 45-44 in the final.  Poland picked up the bronze medal, beating France 45-39.

Full team results.

Women’s Sabre Team

Just eleven teams took part in this event.  Great Britain lost 45-36 to Belarus in the round of sixteen before beating Serbia 45-14 and Turkey 45-44 to finish ninth.

Russia took the title, beating Italy 45-26 in the final. France beat Hungary 45-42 to take the bronze medal.

Full team results.

Day Five

Women’s Team Epee

There were nineteen teams involved in this event and Great Britain lost 45-36 to Serbia in the round of 32 to finish seventeenth.

Russia won the event beating France 44-39 in the final.  Germany picked up the bronze medal, beating Poland 45-32.

Full team results.

Women’s Team Foil

Fifteen teams took part in this event and Great Britain lost 45-33 to Spain in the round of 16.  They then beat the Czech Republic 45-27, Ukraine 45-41 and Sweden 45-36, to finish ninth.

Poland beat Russia to the title with a 40-38 victory as Italy secured the bronze medal with a 45-35 victory over France.

Full team results.

Men’s Sabre Team

Thirteen teams took part in this event and Great Britain, ranked seventh, beat Belarus 45-44 in the round of sixteen.  They went on to lose 45-42 to Italy in the next round and then lost 45-37 to France before beating Poland 45-28 to finish seventh.

Italy secured the title beating Germany 45-37 in the gold medal match.  Russia beat Hungary 45-29 to capture the bronze.

Full team results.

Archived Items