Final Results

Tournament: Elite Epee 3
Location: CLFS
Event: U13 Boys
Event Class: Unrated
Date: 19 February 2011 - 09:00

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Dickson, Thomas NEWC NATIONAL GBR U  
2 Stevens, Joshua GLAS NATIONAL GBR U  
3T Jones, Luke R&REC NATIONAL GBR U  
3T Cook, Noah CADS NATIONAL GBR U  
5 Farmer, Jonathan NAGP NATIONAL GBR U  
6 Jordan, Owen FRISBY NATIONAL GBR U  
7 Clayton-Holder, Zachary ESPADA NATIONAL GBR U  
8 Hateley, Lucas KENILOR NATIONAL GBR U  
9 Atkin, Sam HYM NATIONAL GBR U  
10 Whitelaw, Adam ELTHAM NATIONAL GBR U  
11 Lucas, Tyler GVHAM NATIONAL GBR U  
12 Volpi, Marco KNIGHT NATIONAL GBR U  
13 Penteado, Marcos CLFS NATIONAL GBR U  
14 De La Infiesta, Fernando KNIGHT NATIONAL GBR U  
15 Hayden, Octavian ACTIV NATIONAL GBR U  
16 Martyn, George SWINDON NATIONAL GBR U  
17 Stigant, Devlin CHICH NATIONAL GBR U  
18 Ellis, Ben ELTHAM NATIONAL GBR U  
19 Russel, James ASHOT NATIONAL GBR U  
20 Lattenzio, Theodore KNIGHT NATIONAL GBR U  
21 Benz, Edward KKCSW NATIONAL GBR U  
22 Hearfield, Nathaniel ASHOT NATIONAL GBR U  
23 King, Oliver PRIORY NATIONAL GBR U  
24T Cox, Elliot CLFS NATIONAL GBR U  
24T Chandler, George R&REC NATIONAL GBR U  
26 Dunning, James PRIORY NATIONAL GBR U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Russel, James 1   V5 D1 D3 D1 V5 D4   2 19 22 -3 4
Dunning, James 2 D1   D0 D0 D1 D2 D0   0 4 30 -26 7
Stevens, Joshua 3 V5 V5   V5 V5 V5 V5   6 30 6 +24 1
Penteado, Marcos 4 V5 V5 D0   D1 V5 V5   4 21 14 +7 3
Farmer, Jonathan 5 V5 V5 D3 V5   V5 V5   5 28 11 +17 2
Lattenzio, Theodore 6 D1 V5 D2 D0 D2   V5   2 15 24 -9 5
Benz, Edward 7 V5 V5 D0 D1 D1 D2     2 14 24 -10 6
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Jones, Luke 1   D4 V5 D4 D4 V5 V5   3 27 23 +4 4
Lucas, Tyler 2 V5   V5 D4 V5 V5 V5   5 29 18 +11 2
Hateley, Lucas 3 D3 D3   D2 D3 V5 V5   2 21 24 -3 5
Atkin, Sam 4 V5 V5 V5   V5 V5 V5   6 30 15 +15 1
Volpi, Marco 5 V5 D4 V5 D4   V5 V5   4 28 19 +9 3
Hearfield, Nathaniel 6 D4 D2 D1 D1 D2   V3   1 13 27 -14 6
King, Oliver 7 D1 D0 D3 D0 D0 D2     0 6 28 -22 7
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Cox, Elliot 1   D1 D1 D0 D0 D0   0 2 25 -23 6
Clayton-Holder, Zachary 2 V5   V4 V5 V5 D2   4 21 14 +7 2
Hayden, Octavian 3 V5 D3   D2 D2 V5   2 17 13 +4 4
De La Infiesta, Fernando 4 V5 D4 V3   D4 V5   3 21 13 +8 3
Dickson, Thomas 5 V5 D1 V5 V5   V5   4 21 12 +9 1
Ellis, Ben 6 V5 V5 D0 D1 D1     2 12 17 -5 5
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Martyn, George 1   V5 D2 V5 D3 D3   2 18 19 -1 5
Chandler, George 2 D1   D0 D0 D1 D0   0 2 25 -23 6
Whitelaw, Adam 3 V5 V5   V2 V5 V5   5 22 9 +13 1
Cook, Noah 4 D3 V5 D1   D1 V5   2 15 14 +1 3
Jordan, Owen 5 V5 V5 D3 V5   V5   4 23 13 +10 2
Stigant, Devlin 6 V5 V5 D3 D2 D3     2 18 18 0 4

Round #2 - Direct Elimination

Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
 (1) Stevens, Joshua - U          
   (1) Stevens, Joshua - U        
 (32) -BYE-          
     (1) Stevens, Joshua - U      
 (17) Ellis, Ben - U    15 - 5      
   (16) Martyn, George - U        
 (16) Martyn, George - U  13 - 15        
       (1) Stevens, Joshua - U    
 (9) Volpi, Marco - U      11 - 8    
   (9) Volpi, Marco - U        
 (24T) Cox, Elliot - U  15 - 4        
     (8) Clayton-Holder, Zachary - U      
 (24T) Chandler, George - U    3 - 15      
   (8) Clayton-Holder, Zachary - U        
 (8) Clayton-Holder, Zachary - U  0 - 15        
         (1) Stevens, Joshua - U  
 (5) Lucas, Tyler - U        15 - 8  
   (5) Lucas, Tyler - U        
 (28) -BYE-          
     (12) Jones, Luke - U      
 (21) Benz, Edward - U    14 - 15      
   (12) Jones, Luke - U        
 (12) Jones, Luke - U  2 - 15        
       (12) Jones, Luke - U    
 (13) Hayden, Octavian - U      15 - 14    
   (13) Hayden, Octavian - U        
 (20) Lattenzio, Theodore - U  15 - 7        
     (4) Farmer, Jonathan - U      
 (29) -BYE-    6 - 15      
   (4) Farmer, Jonathan - U        
 (4) Farmer, Jonathan - U          
           (7) Dickson, Thomas - U
 (3) Whitelaw, Adam - U          14 - 15
   (3) Whitelaw, Adam - U        
 (30) -BYE-          
     (14) Cook, Noah - U      
 (19) Russel, James - U    8 - 15      
   (14) Cook, Noah - U        
 (14) Cook, Noah - U  12 - 15        
       (14) Cook, Noah - U    
 (11) De La Infiesta, Fernando - U      15 - 12    
   (11) De La Infiesta, Fernando - U        
 (22) Hearfield, Nathaniel - U  15 - 10        
     (6) Jordan, Owen - U      
 (27) -BYE-    5 - 15      
   (6) Jordan, Owen - U        
 (6) Jordan, Owen - U          
         (7) Dickson, Thomas - U  
 (7) Dickson, Thomas - U        8 - 14  
   (7) Dickson, Thomas - U        
 (26) Dunning, James - U  15 - 1        
     (7) Dickson, Thomas - U      
 (23) King, Oliver - U    15 - 8      
   (10) Penteado, Marcos - U        
 (10) Penteado, Marcos - U  3 - 15        
       (7) Dickson, Thomas - U    
 (15) Stigant, Devlin - U      15 - 8    
   (18) Hateley, Lucas - U        
 (18) Hateley, Lucas - U  4 - 15        
     (18) Hateley, Lucas - U      
 (31) -BYE-    15 - 10      
   (2) Atkin, Sam - U        
 (2) Atkin, Sam - U          
           

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com